Horúca novinka pre Vás


Rádiofrekvencia a dermabrázia


vhodné pre všetky typy pleti

omladzuje, vypína pleť, zjemňuje pigmentové nerovnosti, navracia pokožke ideálne papametre


NEBOJTE SA DOKONALOSTI


 

 
PROCEDÚRY / Ošetrenie aknóznej pleti

V šúdiu ESTETIK Vám rada pomôžem s úpravou pleti s akné

Čistenie pleti s akné je veľmi dôležité ako aj používanie vhodných prípravkov doma. Dlhoročné skúsenosti a kvalitný anti akné program Vám pomôže prekonať ťažké obdobie s akné. Okrem cielenej kozmetiky a čistenia pleti Vám môžem pomôcť aj laserovými ošetreniami, zbrusovaním drobných jaziev po akné, vpravovaním špeciálnych ampuliek a sér na akné.

Čo je akné

Akné je chronické ochorenie, ktoré postihuje v rôznej forme a rôznom rozsahu 80-100 % ľudí v období dospievania. U 70 % pacientov akné prebieha v tzv. fyziologickej forme, u 30 % pacientov má ťažký priebeh. Pred pubertou sa akné vyskytuje u 7 % dievčat. Ochorenie môže pretrvávať až do 4. dekády života. Akné postihuje vlasovomazovú jednotku, kde sa odohrávajú všetky negatívne zmeny, ktoré nakoniec vedú k viditeľným prejavom ochorenia.

Príčiny akné

Príčiny akné sú viaceré. Na ich vzniku sa podieľa dedičnosť, veľkosť mazových žliaz a množstvo mazu, baktérie, vplyv mužských hormónov na mazovú žľazu, porucha delenia a dozrievania buniek vo vyústení mazovej žľazy. Mazové žľazy sa vyskytujú vo vlasatej časti hlavy, na tvári, vo V-výstrihu na hrudníku, medzi lopatkami a na ramenách.

Dedičnosť

Dedičnosť akné je viazaná na viac génov. Ovplyvnená je veľkosť a aktivita mazových žliaz, pripravenosť reagovať na rôzne podnety prejavmi akné.

Vplyv hormónov

Mazové žľazy sú stimulované mužským hormónom testosterónom. To však neznamená, že je nutná zvýšená hladina hormónov, ktorá by sa dala stanoviť zo vzorky krvi. U veľkej väčšiny pacientov a predovšetkým pacientok sa jedná o zvýšenú citlivosť receptorov, ktoré sa nachádzajú na mazových žľazách. Voľný testosterón sa viaže na väzobné miesta mazových žliaz. Táto reakcia vedie ku zväčšeniu mazovej žľazy, následnej reakcii imunitného systému a k reakcii podporujúcej zápal. Nadmerné množstvo mazu má za následok pomnoženie baktérií. Zväčšujúci sa obsah v mazovej žľaze vedie k upchaniu jej vývodu a následnému prasknutiu. Obsah nachádzajúci sa mimo mazovej žľazy vyvoláva reaktívny zápal, ktorý má za následok časť klinických prejavov akné.

Baktérie

V maze sa nachádzajú baktérie, ktoré majú dobrý vzťah k tuku. Vplyvom enzýmov baktérie štiepia maz na látky, ktoré podporujú vznik komedónov - uhrov, prvého prejavu akné. Baktérie produkujú aj ďalšie látky, ktoré umožňujú prenikanie obsahu mazovej žľazy do okolitej kože, šírenie zápalu a vyvolanie imunitnej odpovede.

Poruchy delenia a dozrievania buniek

Zrýchlená produkcia rohovatejúcich buniek pokožky vo vývode vlasovomazovej jednotky, zvýšená medzibunková priľnavosť spolu so zmenami v mimobunkovej substancii vedie k tvorbe mikrokomedónov. Mikrokomedóny sú prvopočiatkom a hlavným podkladom pre všetky ďalšie formy akné. Nie sú viditeľné voľným okom. Ďalším hromadením obsahu vo vývode mazovej žľazy vznikajú základné klinické prejavy akné, uzatvorené a otvorené komedóny.

Životospráva

Na akné negatívne vplýva aj stres. Vplyv akné na psychiku pacienta je emočným stresom. Stres cez nervový systém ovplyvňuje mazovú žľazu, ktorá je producentom ako aj cieľom stresových hormónov. Zvýšená tvorba mazu s následným pomnožením Propionibacterium acnes vedie ku zápalovej reakcii. Tento proces má za následok ďalšie zhoršenie akné.

Úloha stravy nie je pri vzniku akné úplne objasnená. Postupne sa upúšťa od striktného názoru, že akné strava neovplyvňuje. Niektoré súčasti potravín podporujú syntézu mazu a ovplyvňujú vznik zápalu.

Fajčenie a cigaretový dym obsahuje látky, ktoré podporujú zápal v mazovej žľaze.

Klinické formy akné

Acne comedonica

Acne comedonica je najmenej závažná, nezápalová forma akné. Začína tvorbou mikrokomedónov, mikroskopicky dokázateľnými retenčnými hyperkeratózami vo vývodoch vlasových folikulov. Na ich podklade sa tvoria otvorené komedóny pozostávajúce z veľkého počtu keratinocytov, mazu, baktérií a retinovaných vlasov. Klinicky sa prejavujú ako čierne bodky v oblasti čela, nosa a líc. Čierne sfarbenie je podmienené prítomnosťou prirodzeného pigmentu, melanínu. Uzavreté komedóny tvoria 0,5-3 mm guľovité uzlíky belavej farby. Vznikajú v dôsledku uzatvorenia ústia folikulov.

Acne papulopustulosa

Acne papulopustulosa je zápalová forma akné. Na podklade komedónov vznikajú zapálené vyrážky a neskôr aj hnisavé prejavy.

Acne indurata

Acne indurata sú hlbšie uložené bolestivé zápalové uzly, ktoré dlhopretrvávajú a často sa hoja zvýšenou pigmentáciou.

Acne abscendens

Acne abscendens predstavuje zväčšujúca sa zápalová reakcia v zamši, nahromadený obsah skvapalnie a zhojí sa často jazvou.

Acne cystica

Acne cystica tvoria hlboko uložené cysty.

Acne conglobata

Acne conglobata je najťažšou formou akné. V tomto prípade nachádzame u pacienta všetky klinické formy akné, od komedónov až po hnisavé prejavy a abscesy s krvavým a hnisavým obsahom. Okrem tváre, hrudníka a ramien postihuje aj celý chrbát, prípadne sa vyskytuje pod pazuchami a v slabinách. Prejavy sa hoja jazvami, ktoré môžu byť pod aj nad úrovňou okolitej kože. U mladých mužov môže niekedy akné prebiehať pod obrazom ťažkej formy ochorenia spolu s postihnutím kĺbov a s vysokými horúčkami.

Acne mechanica

Acne mechanica vzniká v dôsledku mechanického trenia aknozných prejavov na čele a ramenách čelenkami, prilbami, tesným oblečením.

Acne androgenica

Acne androgenica sa vytvára v dôsledku nadprodukcie tzv. mužských hormónov - androgénov napr. pri vaječníkoch s početnými cystami alebo nádoroch. Je sprevádzané ďalšími prejavmi ako napr. padanie vlasov, zvýšené množstvo ochlpenia a pod.

Acne contacta

Acne contacta vzniká u ľudí so zvýšenou produkciou mazu. Po styku s látkami, ktoré podporujú vznik komedónov, obsiahnutými napr. v kozmetikách sa tvorí acne cosmetica, po kontakte s mazacími a chladiacimi olejmi vzniká acne oleosa. Akné vzniká aj pri práci s dechtom. V dôsledku vdychovania alebo po kontakte s chlórovanými uhľovodíkmi môže vzniknúť prejavy akné.

Mallorca acne

Príčinou tzv. Mallorca acne je horúce a vlhké podnebie spolu s nadmerným používaním krémov a opaľovacích olejov. Výsledkom je tvorba vyrážok, ktoré sa viažu na vlasové vývody na miestach exponovaných slnečnému žiareniu, na tvári, ramenách a vo výstrihu.

Acne excoriée des jeunes filles

Acne excoriée des jeunes filles vzniká u mladých neurolabilných dievčat a žien škrabaním a vytláčaním minimálnych prejavov akné. Dôsledkom toho vznikajú okrúhle fľaky na povrchu s odreninami alebo krvavými chrastičkami, ktoré sa najčastejšie hoja zvýšenou pigmentáciou.

Prejavy podobajúce sa akné začínajú, na rozdiel od akné, vždy zápalovými prejavmi.

Na akné sa môžu podobať aj iné kožné ochorenia, ktoré sa tiež prejavujú hnisavými vyrážkami, ale v týchto prípadoch najčastejšie chýbajú komedóny.

Akné nie je kozmetická chyba, ako sa často propaguje. Nie je ani následkom nedostatočnej hygieny. Skôr sa dá povedať, že nadmerná hygiena a používanie alkoholických roztokov môže viesť k nadmernému vysušeniu pleti a podporiť vznik akné. Akné je ochorenie, ktorá sa lieči, ako každá iná choroba.


ZWRlODc